Labai dažnai tenka girdėti, kad visi tie feisbukai ir kitos socialinės medijos yra labai blogai. Tad jei tik turiu progą ir laiką, mėgstu pakamantinėti žmones klausinėdama, kodėl jie taip mano. Ir dažniausias atsakymas būna – tai kad jokio privatumo, visi viską žino ir mato. Tada dar būtinai pamini kokį nors nutikimą ir kad kažkas tikrai sakė, jog tai yra blogai. Tačiau labai dažnai tokios nuomonės yra žmonės, kurie patys nelabai turi supratimo ar patyrimo tame. Juk ir važinėti automobiliu yra pavojinga. Ypač išgėrus. Tačiau protingai naudojant transportą tai tampa puikia susisiekimo priemone.
Mano draugų rate tikrai daug įvairiausių ir skirtingų žmonių – vieni jie kelia nuotraukas iš kiekvieno gyvenimo įvykio, kiti nekelia nieko, tačiau aktyviai reiškiasi komentaruose (ypač po clickbaitinėmis antraštėmis). Yra ir tokių, kur nekelia beveik nieko, tačiau kartas nuo karto su jais susirašome būtent socialinių tinklų pagalba. Neretai tokius pokalbius išprovokuoja (gerąja prasme) ir mano įkeltos nuotraukos. Dauguma mano rato žmonių pažįsta socialinius tinklus ir supranta, kaip jie veikia. Tad prieš kategoriškai nusiteikiant, siūlyčiau susipažinti su jais, nes bijome to, ko nepažįstame. Štai šis straipsnis papasakoja, kodėl žmonės naudoja, pavyzdžiui, facebook. O čia galite rasti ir patarimų, kaip tuose internetuose išlikti saugiems.
Visur ir visada laimi saikas. Tiems žmonėms, kurie man sako, jog bijo, kad visi dabar jau žinos apie jų asmeninį gyvenimą viską, aš visada sakau – ką įkelsi, tą ir matys. Jei nenori atskleisti savo pusryčių detalių, asmeninių akimirkų – ir nesidalink. Juk niekas neverčia to daryti (na taip, feisbukas kartais prašo pasidalinti savo nuomone, bet juk valios turite atsispirti?). Viskas priklauso tik nuo jūsų. Tačiau prisijungus prie tam tikrų grupių galima surasti atsakymus į daugybę klausimų. Pavyzdžiui, dėka feisbuko esu atradusi savo pamestus automobilio raktelius, suradusi telefono vagis, gavusi daug nuoširdžių atsakymų dėl būsto įsirengimo ir net laimėjusi prizų (taip, aš puikiai suvokiau, ką darau ir tada). Todėl jei tik gerai patyrinėsite ir susipažinsite – galite net savarankiškai susiplanuoti kelionę. Ir, matytumėte mano močiutės akis, kuomet ji pirma pamato tolimų giminaičių įkeltas nuotraukas, sužino, kaip jiems sekasi ir gali net vaizdo skambutį su jais apturėti.
Dar viena priežastis, ką man įvardina žmonės – tai reklama. Bet jei pažiūrėti iš teigiamos pusės, tai jūsų pamėgti puslapiai, interesai parodo būtent tą reklamą, kurią Jūs tuo metu, tikėtina, kad turite matyti. Įsirenginėdami namus matėme daug reklamos, susijusios su būstu. O tai, patikėkite, padėjo atrasti daug dalykų, nuolaidų ir patarimų. Mano naršymo istorija, puslapiai, kuriuos peržvelgiu socialinių medijų algoritmams padėjo suprasti, kas man tuo metu rūpi, o tuo pasinaudojo reklamos užsakovai. Patikėkite manim, daug daugiau neakivaizdžios reklamos jūs sugeriate visur kitur ir kartais to net nesuprantate. Tad kartais galbūt visai ir gerai matyti reikalingą reklamą, o ne karbiuratorių, kurių galbūt tuo metu jums net nereikia.
Ir kad ir kaip aš liaupsinčiau socialinius tinklus, turiu būti atvira ir pripažinti, kad tobulų dalykų nėra. Feisbukas tikrai renka jūsų informaciją, tačiau įsigaliojus BDAR įstatymui, jums pareikalavus privalo visa tai sunaikinti. Taip, laikas socialiniuose tinkluose pralekia tikrai greitai ir, neretai, vietoje naršymo tikrai galite surasti geresnių užsiėmimų. Ir tiesa, kad kartais neapgalvoti komentarai ar įkeltos nuotraukos gali pridaryti jums papildomų rūpesčių, nes ir darbdaviai kartais gali jus ten patikrinti. Ir kartais tobulai piešiamas draugų, pažįstamų ar žvaigždžių gyvenimas tikrai neatspindi realybės, o sunkiai suvokiant tą faktą, mes kartais nuvertiname save ir net linkstame į depresiją.
Ir visgi, teisingos ar teisingiausios nuomonės apie tai ar socialiniai tinklai yra gerai/blogai – nėra. O ir nereikia jos ieškoti. Kaip mano viena pažįstama sakė, vaikystėje mes nešdavomės žaislus į kiemą ir girdavomės jais. Dabar taip pasigiriame tiesiog socialiniuose tinkluose. Tikra tiesa. Bet jeigu visa tai darote su žinojimu, kad pasidalinus nuotraukomis ar pakomentavus straipsnį visa tai bus vieša (net ir ištrynus galbūt jau kažkas bus spėjęs pasidaryti ekrano nuotrauką), jūs esate supratingi ir atsakingi. Savo privatumo nustatymus reguliuojate tik Jūs. Galiausiai, į draugų ratą priimate žmones laisva valia. Ir tik Jums priklauso galutinis sprendimas – reikia Jums socialinių tinklų, ar galite išgyventi ir be jų.