Orientacinės automobilių varžybos Lietuvoje tikrai ne naujiena – tokio pobūdžio pramoga mūsų šalyje mėgaujamasi tikrai seniai, kad vienos rankos pirštų suskaičiuoti metų nepakaktų. Žiūrint pasauliniu mastu, tai taip pat žinoma pramoga, kartais varijuojanti tarp skirtingų „įrankių“ – vieni varžosi važinėdami dviračiais, kiti – pėsčiomis, dar kitiems tenka panaudoti skirtingas transporto priemones. Ir kol Lietuvoje sklando gajus mitas, kad ši pramoga skirta tik akseleratoriaus pedalą jaunimui, norėtųsi paprieštarauti ir pateikti penkis dalykus, kurie dažnai padės susidaryti galbūt naują įspūdį apie varžybas, neretai anglų kalba vadinamas „ratrace“.
Jeigu pirmosioms orientacinėms varžyboms dažnai pakakdavo tik žemėlapio ir keleto kitų atributų, šiais laikais jos įtraukia ir išmaniuosius prietaisus. Tiesa, vien suvesti klausimo į paieškos sistemą nepakaks – atsakymas dažnai slepiasi kiek giliau. O ir užduočių rezultatai turi būti pateikiami išmaniai – specialiai varžyboms sukurtos sistemos yra lengvos naudoti ir kartu eliminuoja sukčiavimo galimybę.
Yra žmonių, mėgstančių kopti į kalnus ar keliauti į pėsčiųjų žygius, tačiau ne visada tai lengva padaryti, kuomet darbo dienos pilnos veiklos. Puiki alternatyva – orientacinės varžybos automobiliu. Čia patiks ir tiems, kas sportuoti nemėgsta – jie galės vairuoti, dėlioti maršrutą ar tiesiog spręsti užduotis, o norintys aktyvumo – galės bėgioti ir ieškoti konkrečių užslėptų vietų. Patikėkite, vienų varžybų metu nubėgsite daugiau nei 7 km!
Nors dažnai eilutė, kurioje puikuojasi rėmėjų logotipai yra nuvertinama, šios pramogos metu čia reiktų suteikti išskirtinį dėmesį. Neretai tarp užduočių atsiranda užkoduotas klausimas, į kurį atsakymas slepiasi vieno ar kito rėmėjo vietoje. Todėl jeigu prieš dalyvaujant atidžiau pažvelgsite į rėmėjų eilutę – gali būti, kad į kažkurį klausimą pavyks atsakyti greičiau.
Gali žinoti, kur yra greičio pedalas ir jį spausti galingai (tiesa, dalyvaudamas varžybose pasirašai, jog sutinki laikytis eismo taisyklių!), bet greitis čia – ne esminis raktas į pergalę. Užduotys slypi visame mieste, tad reikia atidžiai susidėlioti visą maršrutą, nes atsakymai galbūt yra vienas šalia kito. Tad gera strategija – būtina norint pretenduoti į prizines vietas.
Visi žino taisyklę, kad svarbiausia ne laimėti, o dalyvauti. Tačiau labai smagu, kai net ir debiutuojant varžybose turi vienodus šansus laimėti. Kadangi užduotys kas kartą skiriasi, jas ruošia patyrusi organizatorių komanda – kas kartą galima tikėtis vis kitokių galvosūkių. Net jeigu vis dar manote, kad pirmąsias vietas užimti sunku – paprastai tokiose varžybose apdovanojamos bent dešimt geriausių komandų. Rėmėjai noriai palaiko tokias iniciatyvas, o tai reiškia, kad ir prizų niekada netrūksta. Tad net jeigu nesitikite laimėti – pabandyti vis tiek verta, nes daugiausiai, ką galite prarasti, tai tiesiog keli prakaito lašai.
Orientacinės automobilių varžybos – pramoga tiek jaunimui, tiek vyresniems. Jų nepraleidžia net ir šeimos su vaikais. Vienos populiariausių tokio tipo varžybų – „Šturmas“ – šiais metais ne tik siūlo dalyvauti penkių didžiausių Lietuvos miestų gyventojams, bet ir dovanoja 2000 eurų prizą grynaisiais, kurį laimėjusi komanda galės išleisti kaip tinkama.
Todėl nieko nelaukite, sužinokite artimiausių varžybų jūsų mieste datą ir prisijunkite prie šaunios bendruomenės.